CLO, DPH, EORI číslo

Kdy je potřeba zásilku proclít a jak na to? Co je to EORI číslo?

Poradíme vám v následujících řádcích.

CLO a DPH při exportu mimo EU

Zásilka zaslaná do země mimo EU podléhá celnímu poplatku (CLO) a DPH. Poplatky se vyměřují při celním odbavení v zemi doručení a hradí je příjemce zásilky.
CLO a DPH se vypočítávají z hodnoty zásilky, která zahrnuje udanou cenu zboží a cenu dopravy. Nebudou-li celní poplatky uhrazeny, zásilka bude navrácena na adresu odesílatele.
 
Expresní dopisy celním poplatkům nepodléhají.  

K zásilkám směřovaným mimo EU je třeba přiložit celní fakturu. Tu pro vás zpracujeme zdarma z údajů uvedených v objednávce. Prosíme proto o její úplné a správné vyplnění.

Vývozní doprovodné doklady (JCD/VDD)

Doklady JCD a VDD pro vás na vyžádání připraví přepravní společnost. Jejich vystavení si u nás, prosím, vyžádejte předem.

CLO a DPH při importu ze zemí mimo EU

Pokud jste příjemce zásilky odeslané do ČR ze země mimo EU, povinnost celního poplatku je na váš vrub. K ceně poštovnému vám bude přičteno:

  • záloha 20 % z hodnoty zásilky (hodnota zboží + cena dopravy)
  • poplatek 700 Kč za zprostředkování proclení


Případný přeplatek ze zálohy vám vrátíme zpět.

EORI číslo

EORI číslo ((Economic Operators Registration and Identification systém) je unikátní číslo, které se přiděluje hospodářským subjektům a slouží jako identifikátor pro komunikaci s celními úřady všech členských států EU.

Číslo EORI je nezbytné při přepravě zásilek mimo EU v hodnotě nad 1000 EUR (včetně poštovného) nebo při váze vyšší než 1000 kg. V tomto případě se číslo uvádí do Smlouvy o nepřímém zastoupení. Pokud se zásilka vleze do těchto parametrů, stačí k objednávce přiložit podepsanou fakturu, na které je uveden počet a cena odesílaných položek.

Číslo EORI přiděluje celní správa dané země. Lze o ni požádat online i osobně:

  • online na webových stránkách celní správy
  • osobně na příslušném pracovišti celní správy

Pokud jste soukromá osoba a potřebujete proclít zboží jednorázově, lze si dočasné EORI číslo vygenerovat pomocí online aplikace, taktéž na stránkách celní správy.

Kontaktujte nás, rádi vám poradíme